Promítání Dračí Hory – 28.11.2019

Promítání Dračí Hory – 28.11.2019

Ahoj,
rád bych vás pozval na promítání z našich letošních cest po Dračích horách ve čtvrtek 28. 11. od 19 hod na katedře  geografie, Legerova 5, 2. patro (kód 21 u vstupních dveří) 

Libor Hnyk

Dračí hory

Jihoafrická republika, Lesotho – trampování liduprázdnou divočinou

Přechod Dračích hor patří mezi nejkrásnější trekové trasy světa. Třítisícové štíty spadají strmými čedičovými srázy (tzv. escarpmentem) z náhorních plošin království Lesotha do jihoafrického státu KwaZulu-Natal. Domorodý zuluský název hor uKhahlamba znamená hradba z kopí, přesně tak působily na domorodce rozeklané štíty hor. Trasa přechodu dlouhá 300 km
vede často po okraji escarpmentu a poskytuje impozantní výhledy na okolní dramatickou krajinu. Plnily se nám tu všechny trampské i cowboyské sny.
Spali jsme v jeskyních, ráno a večer vyli kolem nás sveřepí šakali, nad kolmými stěnami létali orlosupi. Při nádherném východu slunce jsme pozorovali jeden z nejvyšších vodopádů světa Tugela Falls. Čeští geodeti nedávno určili celkovou výšku vodopádu na 983 metrů. Tropické svahy jsou porostlé obrovskými cykasy, aromatické květy lákají motýly a strdimily. Spodní partie Dračích hor jsou tvořeny pískovci, ve kterých přívaly vod vymlely hluboké kaňony, soutěsky, tisíce jeskyní a skalních převisů. Některé z jeskyní jsou vyzdobeny pravěkými malbami Bushmanů. Nejkrásnější skalní útvary včetně mnoha mostů jsme mohli pozorovat v národním parku Sehlabathebe v Lesothu. Navzdory své nevšední kráse jsou Dračí hory liduprázdné. Během první části přechodu jsme v dubnu a květnu za 14 dní na hřebenovce kromě lesotských pastevců, stád polodivokých koní, několika antilop a tlup paviánů potkali jen 7 turistů ( z toho dva Brňáky). Při druhé části v „jarním“ září jsme za 13 dní nepotkali vůbec nikoho, na rozdíl od Krugerova národního parku, kde často počty turistů převyšují počty zvířat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

css.php