Co je RAČ

Horolezecký klub RAČ byl založen v roce 1990 členy původního HO Sportovní stavby. Zakládací akt byl zpečetěn rožněním selete v bivaku pod Trubadúrem ve skalní oblasti Rač na Kokořínsku. Druhý výklad jména je zkratka plného názvu Royal Alpine Club. A to diakritické znaménko nad C není háček, ale královská korunka.

Horolezecký klub RAČ je od začátku dost volné sdružení individualit a nemá formalizovaná pravidla pro přijímání nových členů. Zatím to fungovalo na doporučení stávajících členů pro zájemce, kteří se už zúčastňovali klubových akcí, ty jsou většinou otevřené. Kromě doporučení platí poslední slovo osvíceného monarchy t.j. předsedy 🙂 některými zvaného náčelník a dalších stařešinů.

Slovo horolezecký naznačuje hlavní činnost klubu, ale řada z členů už neleze nebo nikdy nelezla a nikdy nepoleze. Dá se říct, že všichni Račisti jsou příznivci outdoorových aktivit – lezení, VHT, cyklistika MTB, orienťáky, lyžování, vodáctví, cestovatelství, trekování, …

Volným pojítkem, které nás už přes 20 let udržuje pohromadě, jsou soutěžní akce zařazené do WRC a další tradiční akce nesoutěžní.

Pro všechny členy a hosty Rače bez rozdílu vah, věku a pohlaví platí klubový příspěvek 100 Kč. Rozdíl mezi členem a hostem Rače je spíše formální – člen je zároveň  členem ČHS v hk Rač, host je členem ČHS v některém jiném oddíle nebo není členem ČHS vůbec (to jsou ponejvíce cyklisti a orienťáci), kteří nám vyžírají ceny WRC. Klubové příspěvky jsou jediným zdrojem příjmů a jsou z nich hrazeny ceny při celoročním hodnocení sezóny (významné výkony lezecké, cestovatelské a jiné, pořadí ve WRC), dál tisk Račenky a provoz webových stránek. Dále se zúčastňují našich akcí přátelé a příznivci RAČe, kteří neplatí klubový příspěvek – nemají nárok na ceny WRC a na Račenku, na webové stránky se můžou dívat tajně jako černí pasažéři.

Co je WRC

Pohár WRC (World Rač Cup) je seriál klubových závodů většinou orientačních na horských kolech, občas pro zpestření proložené dalšími disciplinami, pro prodloužení sezóny je zařazen i Boganův memoriál na běžkách a podzimní Hon na lišku (pro neznalé ochránce zvířat – liška je pouze putovní cena pro vítěze a jde o orientační běh či chůzi dvojic s kvízovými otázkami a vložkami horolezecké techniky). Jedná se o závody pořádané členy a přáteli hk RAČ, takže důležitý je vidět se s kámošema, něco popít a taky si trochu zazávodit. Jezdí (běhá, chodí) se (většinou) po dvojicích, které vyrážejí (většinou) v intervalech na trať závodu. Závod je vytyčen kontrolami, které se musí dohledávat, někdy poměrně dlouho dohledávat. Kontroly se různými razítky zaznamenávají na tělo, visačky na kole, nebo kartičky podle nálady pořadatele. Délky závodů jsou od 40 km (Těptínský Blaťák) po klasické délky 60 km až po ty nejobtížnější (dvouetapový OBPH). Větší délka závodu vždy neznamená větší obtížnost, roli hraje převýšení, povrch, vložené discipliny a dost často i počasí.

Neexistuje počasí ve kterém by se nevyrazilo na trať (trakaře zatím nikdy nepadaly, ale moc nechybělo). Body ze všech těchto závodů se započítávají do celoročního WRC. A to je ve zkratce všechno. Ještě upozornění – do celkového hodnocení ročníku (se zajímavými cenami) se budou započítávat pouze ti, kteří zaplatili klubový příspěvek (členové Rače + ČHS 500 Kč, hosté 100Kč). Kromě nároku na ceny WRC dostávají také platící členové a hosté informace o akcích a tištěnou publikaci RAČENKA a přispívají na provoz webu Rače.

css.php